Breaking News

ഖത്തറില്‍ കോവിഡിന്റെ രണ്ടാം തരംഗമില്ല.ഡോ. ഹനാന്‍ മുഹമ്മദ് അല്‍ കുവാരി

ഡോ. അമാനുല്ല വടക്കാങ്ങര

ദോഹ: ഖത്തറില്‍ കോവിഡിന്റെ രണ്ടാം തരംഗമില്ലെന്നും കൊറോണ വൈറസ് വ്യാപനം നിയന്ത്രിക്കുന്നതില്‍ ഖത്തര്‍ നിരവധി ആഴ്ചകളായി സ്ഥിരത കൈവരിച്ചിട്ടുണ്ടെന്നും പൊതുജനാരോഗ്യ മന്ത്രി ഡോ. ഹനാന്‍ മുഹമ്മദ് അല്‍ കുവാരി അഭിപ്രായപ്പെട്ടു. ഖത്തര്‍ ഹെല്‍ത്ത് 2021 വെര്‍ച്വല്‍ കോണ്‍ഫറന്‍സിലെ ഉദ്ഘാടന പ്രസംഗത്തിലാണ് മന്ത്രി ഇക്കാര്യം പറഞ്ഞത്.

വൈറസ് പടര്‍ന്നുപിടിക്കുന്ന കേസുകള്‍ കൂടുതലും കുടുംബം, സാമൂഹിക ഒത്തുചേരലുകള്‍, അല്ലെങ്കില്‍ പങ്കിട്ട താമസ സ്ഥലങ്ങള്‍ എന്നിവയുമായി ബന്ധപ്പെട്ടതാണെന്ന് മന്ത്രി ചൂണ്ടിക്കാട്ടി, ഫലപ്രദമായ നിരീക്ഷണത്തിലൂടെയും കേസ് ട്രാക്കിംഗിലൂടെയും ഇത് നിയന്ത്രിക്കാന്‍ കഴിയുന്നു എന്നതിനര്‍ത്ഥം ‘ഞങ്ങള്‍ പൂര്‍ണ്ണമായും’ രണ്ടാമത്തെ തരംഗത്തിന്റെ ഭീഷണിയില്‍ നിന്ന് സുരക്ഷിതമാണ് എന്നാണെന്ന് മന്ത്രി അവകാശപ്പെട്ടു.

ഖത്തര്‍ അമീര്‍ ശൈഖ് തമീം ബിന്‍ ഹമദ് അല്‍ ഥാനിയുടെയും പ്രധാനമന്ത്രിയും ആഭ്യന്തരമന്ത്രിയുമായ ശൈഖ് ഖാലിദ് ബിന്‍ ഖലീഫ ബിന്‍ അബ്ദുല്‍ അസീസ് അല്‍ ഥാനിയുടേയും നേതൃത്വത്തില്‍ കോവിഡ് ഭീഷണിയില്‍ നിന്ന് ഖത്തറിലെ ജനങ്ങളെ സംരക്ഷിക്കുന്നതിനുള്ള സമഗ്രമായ ഒരു തന്ത്രം അവതരിപ്പിക്കാനാണ് ആരോഗ്യമേഖല സര്‍ക്കാരുമായി സഹകരിച്ച് പരിശ്രമിച്ചത്.

2020 മെയ് മാസത്തിലാണ് ഖത്തര്‍ ഏറ്റവും ഉയര്‍ന്ന കോവിഡ് കേസുകള്‍ അഭിമുഖീകരിച്ചത്. ധാരാളം കേസുകള്‍ ഉണ്ടായിരുന്നിട്ടും ആശുപത്രികളും ഐസിയുവുകളും ഉള്‍പ്പെടെയുള്ള നമ്മുടെ ആരോഗ്യസംവിധാനം മികച്ച പ്രകടനമാണ് കാഴ്ചവെച്ചത്. മരണ നിരക്ക് ലോകത്തിലെ തന്നെ ഏറ്റവും കുറഞ്ഞതായി നിലനിര്‍ത്താനായത് ഖത്തറിന്റെ നേട്ടമാണെന്ന് അവര്‍ പറഞ്ഞു.

Related Articles

1,482 Comments

 1. La surveillance des téléphones portables est un moyen très efficace de vous aider à surveiller l’activité des téléphones portables de vos enfants ou de vos employés.

 2. Whether you’re looking for workwear, occasion wear, or everyday staples, we have exciting, modest skirt outfit ideas and options. From denim to maxi, tiered to pencil, we have stylish and modest women’s skirt options you’ll actually enjoy wearing! FOR 30% OFF SELECTED STYLES. THIS MONTH ONLY, T&C’s Apply. Steal the limelight with our absolutely stunning range of formal skirt and top sets. These elegant pieces are perfectly designed to set you apart from the rest. Glam up in style in our gorgeous sequin wrap skirt to set off your curves beautifully. Who says dresses are your only option when it comes to formal wear. A pant set is a top choice for a smart casual look. And if you’ve got a retro party coming up, go for high waisted wide leg pants to rock the 70s getup! Altuzarra Foreseti ribbed-knit wool-blend midi skirt
  https://newvaweforbusiness.com/2019/02/04/exactly-what-gets-handcrafted-jewelry-unique/
  The Modern Kaftan Join The Kaftan Club and unlock a world of exclusive privileges, promotions & offers. Earn reward points each time you make a purchase and redeem these points for your future kaftan purchases. Become a member today and get an additional discount of 10% (USE CODE TKC10 at checkout) on your purchase. As well, refer a friend and get a coupon of up to INR 300* on your next purchase. *(Minimum MRP of 1000 andstyles not on sale). Ankara kaftan styles with free tailoring are suitable for women of any age. It’s very comfortable clothing. Such gowns are made of various fabrics. These free-cut dresses are not a new fashion trend, and the article will help you choose appropriate styles for all occasions. Put your best foot forward with our range of men’s footwear. Whether you’re looking for a casual pair of men’s trainers or shopping for a pair of cosy slippers, we’ll have just the pair for you!

 3. Wow, superb blog format! How long have you been running a blog for?

  you make running a blog glance easy. The whole look of your site is great, as neatly
  as the content! You can see similar here najlepszy sklep

 4. What i do not realize is if truth be told how you’re
  no longer really a lot more neatly-preferred than you may be right
  now. You are so intelligent. You already know thus considerably in terms of this subject, produced
  me in my view imagine it from a lot of various angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is one thing to do with Lady gaga!
  Your personal stuffs nice. At all times maintain it
  up! I saw similar here: Najlepszy sklep

 5. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.

  Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m
  trying to create my own site and would like to know
  where you got this from or just what the theme is named.
  Appreciate it! I saw similar here: Sklep internetowy

 6. Someone necessarily help to make significantly posts I might state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual post incredible. Fantastic process!

 7. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share.
  Appreciate it! You can read similar article here: Sklep internetowy

 8. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you
  know of any please share. Many thanks! You can read similar text here:
  Sklep online