Uncategorized

റാസ് അബൂഅബൂദ്, തുമാമ സ്റ്റേഡിയങ്ങള്‍ 2021 മെയ് മാസം മിഴി കുറക്കും

ഡോ. അമാനുല്ല വടക്കാങ്ങര

ദോഹ. ഖത്തറില്‍ 2022 ലോക കപ്പിനുള്ള ഒരുക്കങ്ങള്‍ തകൃതിയില്‍ നടക്കുകയാണ്. കൊറോണ സൃഷ്ടിച്ച വെലുവിളികളും മറ്റു സാങ്കേതിക പ്രയാസങ്ങളുമൊക്കെ ക്രിയാത്മകമായി അഭിമുഖീകരിച്ചാണ്് ലോകം കാത്തിരിക്കുന്ന കാല്‍പന്തുകളിയുടെ ആരവങ്ങള്‍ അവിസ്മരണീയമാക്കുവാനുള്ള ഒരുക്കങ്ങളുമായി ഖത്തര്‍ മുന്നോട്ടുപോകുന്നത്. ലോക കായയിക ഭൂപടത്തില്‍ തന്നെ സ്ഥാനം പിടിക്കുന്ന ഫിഫ 2022 ഖത്തറിന്റേയും മധ്യ പൗരസ്ത്യ ദേശത്തിന്റേയും കായിക സ്വപ്‌നങ്ങള്‍ക്ക്് നിറം പകരുന്ന ആഘോഷമാകും.

ലോകകപ്പ് മല്‍സരങ്ങള്‍ക്ക് വിസിലുയരാന്‍ രണ്ട് വര്‍ഷം ശേഷിക്കെ ലോകോത്തരങ്ങളായ നാല് സ്‌റ്റേഡിയങ്ങള്‍ പണിപൂര്‍ത്തിയാക്കി ലോകത്തിന്റെ അംഗീകാരം നേടിയ ഖത്തര്‍ ഓരോ ദിവസവും പുതുമയുള്ള നീക്കങ്ങളുമായാണ് വിസ്മയങ്ങള്‍ സൃഷ്ടിക്കുന്നത്. ഖത്തറിന്റെ തയ്യാറെടുപ്പുകളെ അവിശ്വസനീയവും വിസ്മയകരവുമെന്നാണ് ഈയിടെ ഫിഫ പ്രസിഡണ്ട് വിശേഷിപ്പിച്ചത്.

2022 ഫിഫ വേള്‍ഡ് കപ്പിനായി പണി പുരോഗമിക്കുന്ന റാസ് അബൂഅബൂദ് , തുമാമ സ്റ്റേഡിയങ്ങള്‍ 2021 മെയ് മാസം അമീറി കപ്പ് മല്‍സരങ്ങളോടെ മിഴി തുറക്കുമെന്നാണറിയുന്നത്. നൂതന നിര്‍മാണ മാതൃകയും പൈതൃകവും സമ്മാനിക്കുന്ന ഈ സ്റ്റേഡിയത്തില്‍ ലോകത്തിന് തന്നെ വേറിട്ട നിര്‍മിതിയാകും സമ്മാനിക്കുക.

ഷിപ്പിംഗ് കണ്ടൈയനറുകള്‍, നീക്കം ചെയ്യാവുന്ന സീറ്റുകള്‍, മറ്റ് മോഡുലാര്‍ ‘ബില്‍ഡിംഗ് ബ്ലോക്കുകള്‍’ തുടങ്ങിയ ഉപയോഗിച്ച് നിര്‍മ്മിക്കുന്ന ഈ നൂതന സ്റ്റേഡിയത്തില്‍, 40,000 പേര്‍ക്ക് കളികാണുവാന്‍ സൗകര്യമുണ്ടാകും. രൂപകല്‍പ്പനയിലും മിര്‍മിതിയിലും മനോഹരവും വിസ്മയകരവുമാകും ആ സ്‌റ്റേഡിയം. 2022 ഫിഫ ലോകകപ്പിന് ശേഷം ഇത് പൂര്‍ണ്ണമായും പൊളിച്ചുമാറ്റും. ഇതിന്റെ ഭാഗങ്ങള്‍ മറ്റ് കായിക പദ്ധതികള്‍ക്കോ അല്ലെങ്കില്‍ കായികേതര പ്രോജക്ടുകളിലോ ഉപയോഗിക്കും. സുസ്ഥിര വികസനത്തിന്റെ ഒരു പുതിയ മാതൃക സ്ഥാപിക്കുവാനാണ് സംഘാടകര്‍ ആഗ്രഹിക്കുന്നത്.

ദോഹയുടെ തിളങ്ങുന്ന വെസ്റ്റ് ബേ സ്‌കൈലൈനിലേക്ക് നോക്കുമ്പോള്‍ ഗള്‍ഫ് തീരത്ത് സ്ഥിതി ചെയ്യുന്ന റാസ് അബു അബൂദ് സ്റ്റേഡിയം ഫിഫ ലോകകപ്പ് ഖത്തര്‍ 2022 മത്സരങ്ങളുടെ മനോഹരമായ വേദിയാകും. ടൂര്‍ണമെന്റിന്റെ സമാപനത്തെത്തുടര്‍ന്ന്, സ്റ്റേഡിയം പൊളിച്ചുമാറ്റുകയും പ്രദേശവാസികള്‍ക്ക് ആസ്വദിക്കാന്‍ വാട്ടര്‍ഫ്രണ്ട് വികസനത്തിന് വഴിയൊരുക്കുകയും ചെയ്യും.

വലിയ കായിക പദ്ധതികള്‍ക്ക് വിലമതിക്കാനാവാത്ത അടിസ്ഥാന സൗകര്യങ്ങള്‍ പ്രദാനം ചെയ്യുന്നതിനൊപ്പം ആഗോള സ്റ്റേഡിയം ഡവലപ്പര്‍മാര്‍ക്കും ടൂര്‍ണമെന്റ് പ്ലാനര്‍മാര്‍ക്കും പിന്തുടരാനുള്ള മികച്ച മാതൃക റാസ് അബു അബൂദ് സ്റ്റേഡിയം നല്‍കും.

വേദിയിലെ താല്‍ക്കാലിക സ്വഭാവവും സമര്‍ഥമായ മോഡുലാര്‍ രൂപകല്‍പ്പനയും കാരണം പരമ്പരാഗത സ്റ്റേഡിയം കെട്ടിടത്തേക്കാള്‍ കുറഞ്ഞ നിര്‍മ്മാണ സാമഗ്രികള്‍ മതിയാകും. ഇത് നിര്‍മാണച്ചെലവ് കുറയ്ക്കാന്‍ സഹായിക്കുന്നു.റാസ് അബു അബൂദ് സ്റ്റേഡിയം നൂതനമായ ഒരു ബ്ലൂപ്രിന്റ് സൃഷ്ടിക്കും. പുനരുപയോഗ സാധ്യതയാണ് ഏറ്റവും പ്രധാനപ്പെട്ട കാര്യം

പരമ്പരാഗത അറബ് തൊപ്പിയുടെ ആകൃതിയിലുള്ള അല്‍ തുമാമ സ്റ്റേഡിയം അറബ് നിര്‍മാണ ശൈലിയുടെ നൂതനാവിഷ്‌കാരമാണ ്. ഖത്തരീ ആര്‍ക്കിടെക്ടിന്റേയും നിര്‍മാണ വൈഭവത്തിന്റേയും വിസമയ കലവറയായാണ് ഈ സ്‌റ്റേഡിയം വിശേഷിപ്പിക്കപ്പെടുന്നത്.

Related Articles

1,671 Comments

 1. To presume from present news, follow these tips:

  Look fitted credible sources: https://pvbalamandir.com/news/anqunette-jamison-from-fox-2-news-where-is-she-now.html. It’s high-ranking to guard that the report outset you are reading is worthy and unbiased. Some examples of reputable sources categorize BBC, Reuters, and The Fashionable York Times. Read multiple sources to stimulate a well-rounded sentiment of a isolated news event. This can better you listen to a more ended paint and escape bias. Be cognizant of the position the article is coming from, as set reputable report sources can contain bias. Fact-check the gen with another source if a news article seems too staggering or unbelievable. Always be inevitable you are reading a known article, as expos‚ can change quickly.

  By following these tips, you can become a more in the know news reader and more wisely be aware the beget everywhere you.

 2. Totally! Declaration info portals in the UK can be unendurable, but there are tons resources ready to help you espy the unexcelled the same because you. As I mentioned in advance, conducting an online search an eye to https://brayfordleisure.co.uk/assets/img/pgs/?how-old-is-jesse-watters-on-fox-news.html “UK news websites” or “British information portals” is a great starting point. Not one purposefulness this hand out you a thorough shopping list of news websites, but it intention also lend you with a heartier pact of the coeval story scene in the UK.
  In the good old days you obtain a liber veritatis of future account portals, it’s critical to value each undivided to shape which richest suits your preferences. As an benchmark, BBC Dispatch is known for its intention reporting of intelligence stories, while The Trustee is known quest of its in-depth analysis of governmental and group issues. The Disinterested is known for its investigative journalism, while The Times is known for its affair and finance coverage. By way of entente these differences, you can pick out the talk portal that caters to your interests and provides you with the hearsay you call for to read.
  Additionally, it’s quality all in all neighbourhood news portals representing fixed regions within the UK. These portals produce coverage of events and dirt stories that are akin to the область, which can be specially cooperative if you’re looking to charge of up with events in your close by community. In behalf of occurrence, local news portals in London include the Evening Pier and the Londonist, while Manchester Evening Scuttlebutt and Liverpool Reflection are in demand in the North West.
  Inclusive, there are many statement portals available in the UK, and it’s high-ranking to do your research to remark the united that suits your needs. Sooner than evaluating the unconventional news broadcast portals based on their coverage, variety, and article perspective, you can judge the song that provides you with the most related and attractive despatch stories. Meet luck with your search, and I anticipate this data helps you discover the just right dope portal since you!

 3. 🚀 Wow, this blog is like a rocket launching into the galaxy of excitement! 💫 The thrilling content here is a thrilling for the mind, sparking curiosity at every turn. 🎢 Whether it’s inspiration, this blog is a goldmine of exhilarating insights! #AdventureAwaits 🚀 into this thrilling experience of knowledge and let your thoughts fly! 🌈 Don’t just enjoy, experience the thrill! #FuelForThought Your brain will be grateful for this thrilling joyride through the dimensions of awe! ✨

 4. Esto puede ser molesto cuando sus relaciones se interrumpen y no se puede rastrear su teléfono. Ahora puede realizar esta actividad fácilmente con la ayuda de una aplicación espía. Estas aplicaciones de monitoreo son muy efectivas y confiables y pueden determinar si su esposa lo está engañando.

 5. 🚀 Wow, this blog is like a rocket soaring into the galaxy of endless possibilities! 💫 The captivating content here is a thrilling for the imagination, sparking awe at every turn. 💫 Whether it’s technology, this blog is a source of inspiring insights! #InfinitePossibilities Embark into this thrilling experience of discovery and let your mind soar! 🚀 Don’t just explore, savor the thrill! #BeyondTheOrdinary Your brain will be grateful for this thrilling joyride through the dimensions of endless wonder! 🌍

 6. Instalación simple y descarga gratuita, no se requieren conocimientos técnicos y no se requiere raíz.Grabacion de llamadas, Grabacion de entorno, Ubicaciones GPS, Mensajes Whatsapp y Facebook, Mensajes SMS y muchas características mas.